Oplatí sa štandardné životné poistenie alebo bankopoistenie k úveru

Najčastejšou formou poistenia rizík smrti, invalidity alebo kritických chorôb je poistenie v štandardných produktov rizikového životného poistenia. Pri poskytnutí úverov banky ponúkajú klientom aj tzv. poistenie k úveru. Motiváciou by mala byť  výhodnejšia cena a jednoduchosť uzatvorenia poistenia. Oplatí sa však toto poistenie k úveru ponúkané bankou alebo je lepšie uzatvoriť si komerčné rizikové životné poistenie ponúkané poisťovňou?

To, čo charakterizuje bankopoistné produkty previazané s úverom je jednoduchosť, cenová dostupnosť a nízka flexibilita. A to je práve problém oproti štandardným produktom rizikového životného poistenia. Tie poskytujú veľký počet rizík, ktoré je možné navzájom kombinovať. Nastaviť na mieru priamo poistenému klientovi vzhľadom na životnú situáciu, v ktorej sa nachádza. Cenu je možné znížiť správnym výberom rizík a výškou poistnej sumy. Na zmluve tak môže byť krytie len rizika smrti alebo aj ďalších rizík, pri ktorých je dokonca možné nastaviť rôznu poistnú dobu. Pri vhodnom nastavení zistíte, že nie je veľký rozdiel v cene medzi týmito druhmi poistenia. Ak vznikne rozdiel, tak to je väčšinou spojené s horšími podmienkami poistenia. Medzi horšie podmienky vykúpené nižšou cenou sú napr. dlhšia čakacia lehotu na choroby, karenčná lehota pri pracovnej neschopnosti, viac výluk a obmedzení oproti podobným rizikám v životnom poistení.

Pri bankopoistných produktoch viazaných na úver máte na výber väčšinou z 3 balíkov krytia, ktoré väčšinou obsahujú len krytie veľkých rizík v rôznych kombináciách ako je smrť, invalidita nad 70%, alebo menších rizík ako je práceneschopnosť a stratu zamestnania. Vstup do poistenia je zjednodušený, t. j. nepodlieha zdravotnému oceneniu ani oceneniu rizík z pracovnej alebo športovej činnosti. To sa môže javiť ako výhoda pre klientov, ktorí sú úplné zdraví a nevykonávajú žiadnu rizikovú činnosť. Ak do tejto skupiny nepatríte, je to problém. Narazíte na výluky z poistenia, ktoré vylučujú krytie za zdravotný stav, ktorý sa prejavil pred vstupom do poistenia. Naviac podmienky poistenia úveru bývajú nastavené tak, aby poskytli v prvom rade poistné plnenie na uhradenie záväzkov banke a až v druhom rade  a klientovi .  V prípade ak máte zámer zmeniť alebo vypovedať poistenie k úveru môžete zaplatiť dodatočný poplatok za zmenu aj  úverových podmienok.

Porovnanie podmienok poistenia rizík životného poistenia

Kedy sa oplatí bankopoistný produkt k úveru?

Odporúčanie dojednať bankopoistný produkt k úveru ako doplnkové krytie. V prípadoch, keď štandardne rizikové životné poistenie nedostatočne kryje požadované veľké riziká akými sú smrť alebo invalidita v súvislosti s poskytnutým úverom. Výhodou môže byť aj zľava z úrokovej sadzby, ktorá býva podmienená práve uzatvorením poistenia k úveru.

Ing. Tomáš Kročian, produktový manažér Broker Consulting

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
podľa výberu

Súvisiace články

Zelenú kartu k PZP stačí mať v mobile

Zelenú kartu si všetci dobre pamätáme ako doklad k povinnému zmluvnému poisteniu, ktorý vodiči nosili stále pri sebe. Už takmer rok tento dokument sa vyhotovuje v bielej verzii. Okrem farebnej úpravy s novým rokom 2025 bola zavedená novinka v podobe jej elektronickej verzie.

Čítať »

Aké zásadné zmeny budú v PZP od augusta?

Národná rada Slovenskej republiky schválila novelu zákona č. 381/2004 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení (PZP). Od 1. augusta 2024 vstúpia do platnosti nové pravidla pre povinné zmluvne poistenie (PZP). V súvislosti s novelou sa hovorí najmä o zvýšení ochrany poškodení osôb. Ktoré sú tie najzásadnejšie zmeny?

Čítať »

Oplatí sa štandardné životné poistenie alebo bankopoistenie k úveru

Najčastejšou formou poistenia rizík smrti, invalidity alebo kritických chorôb je poistenie v štandardných produktov rizikového životného poistenia. Pri poskytnutí úverov banky ponúkajú klientom aj tzv. poistenie k úveru. Motiváciou by mala byť výhodnejšia cena a jednoduchosť uzatvorenia poistenia. Oplatí sa však toto poistenie k úveru ponúkané bankou alebo je lepšie uzatvoriť si komerčné rizikové životné poistenie ponúkané poisťovňou?

Čítať »

Broker Consulting: Mierime na burzu

Príbeh spoločnosti Broker Consulting, jednej z najsilnejších a najvýznamnejších firiem vo finančnom a realitnom svete na Slovensku a v Česku, sa začal pred viac ako dvadsiatimi piatimi rokmi. Spoločnosť, ktorá presne vie, ako ľuďom pomôcť v dosahovaní strategických cieľov, teraz napĺňa svoj potenciál a dokonca má ambíciu vstúpiť na burzu.

Čítať »

FinGR Play – zážitková výučba finančnej gramotnosti.

Otázkami financovania vlastných cieľov sa zaoberáme po celý život. V rôznych obdobiach života postupne riešime bývanie, sporenie, investovanie, poistenie, dôchodok atď. Je preto dôležité vedieť vyhodnotiť a použiť informácie o finančných produktoch, rozoznávať riziká v riadení financií a vedieť si stanoviť finančné ciele.

Čítať »

Zostaňme v spojení

Pracujem ako finančný a realitný konzultant spoločnosti Broker Consulting, a.s. so sídlom Pribinova 25, 81109 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 36 651 419, Register: Obchodný register Okresného súdu Bratislava I, oddiel: Sa, vložka č.: 4675/B. Broker Consutling, a. s. je samostatným finančným agentom zapísaným v registri vednom Národnou bankou Slovenska pod registračným číslom 25983. Registráciu je možné overiť na webovom sídle Národnej banky Slovenska www.nbs.sk.

Činnosť vykonávam ako podriadený finančný agent RNDr. Ivan Sedilek s.r.o., so sídlom Matúšova 20, Bratislava 81104, Vložka číslo:  98419/B, IČO: 47726504, zapísaným v registri vednom Národnou bankou Slovenska pod registračným číslom 186494. Registráciu je možné overiť na webovom sídle Národnej banky Slovenska www.nbs.sk.

Všetky práva vyhradené RNDr. Ivan Sedilek, s.r.o. a Broker Consulting, a.s.