Kúpa nehnuteľnosti alebo prenájom?

Kúpa nehnuteľnosti je pre mnohých ľudí tou najväčšou finančnou transakciou v ich živote a je často vnímaná ako symbol stability a investície do budúcnosti.

Situácia na trhu s nehnuteľnosťami sa výrazne zmenila, čo je dôsledkom vývoja úrokových sadzieb a aj cien nehnuteľností. Úrokové sadzby sú vyššie ako v minulosti, aj keď sa posledné obdobie sa objavili prvé lastovičky a zaznamenali sme ich mierne zníženie. Na druhej strane ceny nehnuteľnosti klesajú, pričom medziročný pokles bol zaznamenaný na úrovni 6,5 %.  

V dôsledku rastu úrokových sadzieb sa znižuje dostupnosť bývania, rovnako k tomu neprispievajú opatrenia NBS, kedy kupujúci majú problém so získaním hypotéky v dostatočnej výške.

Aktuálne nehnuteľnosti kupujú najmä tí, ktorí „musia.“ Ide o kupujúcich, ktorým sa zmenila životná situácia, narodilo sa im dieťa, rozviedli sa… ostatní vyčkávajú na zníženie úrokových sadzieb. Zmenila sa teda situáciu na trhu z trhu predávajúceho, na trh kupujúceho. Rovnako aj developeri zaznamenali pokles predaja a snažia sa klientov nalákať na rôzne bonusy ako je napríklad kuchynská linka v cene nehnuteľnosti, parkovacie miesto a pod. Niektorí developeri začali využívať aj tzv. „dotovanú hypotéku,“ teda klientovi ponúknu nižší úrok ako by mu poskytla banka, avšak to len za splnenia určitých podmienok, napr. že hypotéku sprostredkuje klientovi len vybraný finančný sprostredkovateľ. Developer v tomto prípade poskytuje klientovi zľavu z ceny nehnuteľnosti, a to vo výške rozdielu medzi reálnou splátkou a dotovanou splátkou.  

Nehnuteľnosti sa v minulosti a aj dnes považujú za spoľahlivú investíciu. Mať niečo „vlastné“ poskytuje každému pocit stability a istoty, ktorý v prenájme nenájdete. Samozrejme, všetko má svoje výhody aj nevýhody. V prípade vlastníctva nehnuteľnosti sa netreba obávať toho, že prenajímatelia zvýšia nájomné alebo vypovedajú nájomnú zmluvu a Vy musíte znova hľadať nové bývanie. Avšak pri kúpe nehnuteľnosti je potrebné brať do úvahy viacero faktorov, ako je lokalita, stav nehnuteľnosti, jej dispozícia a samozrejme finančné možnosti. Kúpa nehnuteľnosti si vyžaduje značnú finančnú investíciu. Tým je obmedzený dostupný kapitál na iné investície alebo výdavky, čo sťažuje diverzifikáciu investičného portfólia. Ako vlastník nehnuteľnosti musíte hradiť aj náklady na jej údržbu, platiť hypotéku, poplatky správcovi, energie, dane, poistenie…

Preto mnohou ľudí zvažuje aj inú alternatívu, a to prenájom nehnuteľnosti, kedy všetky tieto  opravy a údržby sú zodpovednosťou prenajímateľa. Prenájom vhodnou alternatívou pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť záväzkom vlastníctva nehnuteľnosti. Ponúka väčšiu flexibilitu, umožňuje ľuďom presuny bez nutnosti predaja nehnuteľnosti. V porovnaní s kúpou nehnuteľnosti je potrebná iba menšia počiatočná investícia – zväčša jedno mesačné nájomne vopred a depozit.

Rozhodnutie medzi kúpou nehnuteľnosti a prenájmom závisí od individuálnych okolností každého jednotlivca, ako sú finančná situácia, životné plány a osobné preferencie. Je dôležité zvážiť všetky aspekty a vybrať možnosť, ktorá najlepšie vyhovuje konkrétnym potrebám a cieľom.

JUDr. Lenka Zelenáková, RSc., manažérka realitných služieb

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
podľa výberu

Súvisiace články

Zelenú kartu k PZP stačí mať v mobile

Zelenú kartu si všetci dobre pamätáme ako doklad k povinnému zmluvnému poisteniu, ktorý vodiči nosili stále pri sebe. Už takmer rok tento dokument sa vyhotovuje v bielej verzii. Okrem farebnej úpravy s novým rokom 2025 bola zavedená novinka v podobe jej elektronickej verzie.

Čítať »

Aké zásadné zmeny budú v PZP od augusta?

Národná rada Slovenskej republiky schválila novelu zákona č. 381/2004 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení (PZP). Od 1. augusta 2024 vstúpia do platnosti nové pravidla pre povinné zmluvne poistenie (PZP). V súvislosti s novelou sa hovorí najmä o zvýšení ochrany poškodení osôb. Ktoré sú tie najzásadnejšie zmeny?

Čítať »

Oplatí sa štandardné životné poistenie alebo bankopoistenie k úveru

Najčastejšou formou poistenia rizík smrti, invalidity alebo kritických chorôb je poistenie v štandardných produktov rizikového životného poistenia. Pri poskytnutí úverov banky ponúkajú klientom aj tzv. poistenie k úveru. Motiváciou by mala byť výhodnejšia cena a jednoduchosť uzatvorenia poistenia. Oplatí sa však toto poistenie k úveru ponúkané bankou alebo je lepšie uzatvoriť si komerčné rizikové životné poistenie ponúkané poisťovňou?

Čítať »

Broker Consulting: Mierime na burzu

Príbeh spoločnosti Broker Consulting, jednej z najsilnejších a najvýznamnejších firiem vo finančnom a realitnom svete na Slovensku a v Česku, sa začal pred viac ako dvadsiatimi piatimi rokmi. Spoločnosť, ktorá presne vie, ako ľuďom pomôcť v dosahovaní strategických cieľov, teraz napĺňa svoj potenciál a dokonca má ambíciu vstúpiť na burzu.

Čítať »

FinGR Play – zážitková výučba finančnej gramotnosti.

Otázkami financovania vlastných cieľov sa zaoberáme po celý život. V rôznych obdobiach života postupne riešime bývanie, sporenie, investovanie, poistenie, dôchodok atď. Je preto dôležité vedieť vyhodnotiť a použiť informácie o finančných produktoch, rozoznávať riziká v riadení financií a vedieť si stanoviť finančné ciele.

Čítať »

Zostaňme v spojení

Pracujem ako finančný a realitný konzultant spoločnosti Broker Consulting, a.s. so sídlom Pribinova 25, 81109 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 36 651 419, Register: Obchodný register Okresného súdu Bratislava I, oddiel: Sa, vložka č.: 4675/B. Broker Consutling, a. s. je samostatným finančným agentom zapísaným v registri vednom Národnou bankou Slovenska pod registračným číslom 25983. Registráciu je možné overiť na webovom sídle Národnej banky Slovenska www.nbs.sk.

Činnosť vykonávam ako podriadený finančný agent RNDr. Ivan Sedilek s.r.o., so sídlom Matúšova 20, Bratislava 81104, Vložka číslo:  98419/B, IČO: 47726504, zapísaným v registri vednom Národnou bankou Slovenska pod registračným číslom 186494. Registráciu je možné overiť na webovom sídle Národnej banky Slovenska www.nbs.sk.

Všetky práva vyhradené RNDr. Ivan Sedilek, s.r.o. a Broker Consulting, a.s.